Welcome to Hotenda.com Online Store!
TPS43000PWRG4
Texas Instruments
16 Terminals 16-Pin DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs
SOT-23
TPS43000PWRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | TSSOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | AUTOMATIC PFM MODE |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Max Output Current | 6A |
| Operating Supply Voltage | 9V |
| Input Voltage-Nom | 3.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Current - Output | 6A |
| Quiescent Current | 1mA |
| Frequency (Max) | 2MHz |
| Max Output Voltage | 8V |
| Voltage - Output | 8V |
| Topology | Flyback, SEPIC |
| Min Input Voltage | 1.8V |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Max Input Voltage | 9V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Min Output Voltage | 800mV |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Switching Frequency-Max | 2000kHz |
| Duty Cycle (Max) | 100 % |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
