MAL205879152E3
MAL205879152E3
MAL205879152E3
Vishay BC Components
Cap Aluminum 1500uF 100V 20% (30 X 40mm) Snap-In 0.111 Ohm 2450mA 5000h 105C Bulk
SOT-23
MAL205879152E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series 058 PLL-SI
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
Capacitance 1500μF
Packing Method BULK
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 111mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 100V
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.904mA
Ripple Current2.45A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance85mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.45A @ 100Hz
Diameter 30mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:933 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL205879152E3
The MAL205879152E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum 1500uF 100V 20% (30 X 40mm) Snap-In 0.111 Ohm 2450mA 5000h 105C Bulk.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C