MAL210286682E3
MAL210286682E3
MAL210286682E3
Vishay BC Components
102 PHR-ST 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 18.3A 2.992Dia 76.00mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
SOT-23
MAL210286682E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2016
Series 102 PHR-ST
Size / Dimension 2.992Dia 76.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Additional FeatureSTANDARD: IEC60384-4
Capacitance 6800μF
Packing Method Box
Reach Compliance Code not_compliant
Lead Pitch 31.8008mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 100Hz
Lead Spacing1.252 31.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 400V
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 5.44mA
Ripple Current18.3A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance15mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 18.3A @ 100Hz
Diameter 76mm
Height Seated (Max) 5.972 151.70mm
Length 146mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:84 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MAL210286682E3 Product Details
MAL210286682E3 Overview
22mOhm @ 100Hz must have the ESR (Equivalent Series Resistance) to function properly.It is 18.3A @ 100Hz at the lowest charge for ripple current.The height seated (Max) should be kept below 5.972 151.70mm.Set URdc to 400V as the rated voltage (DC).It is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~85°C to achieve high efficiency.
MAL210286682E3 Features
the ripple current is 18.3A @ 100Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C