MAL211818221E3
MAL211818221E3
MAL211818221E3
Vishay BC Components
SOT-23
MAL211818221E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Published 2011
Series 118 AHT
Size / Dimension 0.492Diax1.181L 12.50mmx30.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Axial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Automotive
Capacitance 220μF
Voltage - Rated DC 63V
Voltage - Rated AC 63V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 940mOhm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 8000 Hrs @ 125°C
Leakage Current 0.087mA
Ripple Current550mA
Polarization Polar
Life (Hours) 8000 hours
Tan Delta 0.08
Impedance820mOhm
Ripple Current @ High Frequency 715mA @ 10kHz
Diameter 12.5mm
Height 30mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC Unknown
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1350 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MAL211818221E3 Product Details
MAL211818221E3 Overview
In terms of ripple current, it is 715mA @ 10kHz at full charge.Defining 940mOhm as an ESR (Equivalent Series Resistance) is essential.Voltage - Rated DC of 63V is required to operate this capacitor.The capacitor operates at a voltage of 63V volts.Maintaining -55°C~125°C as the operating temperature will maximize efficiency.
MAL211818221E3 Features
the ripple current is 715mA @ 10kHz.
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -55°C~125°C