MAL211824221E3
MAL211824221E3
MAL211824221E3
Vishay BC Components
Cap Aluminum Lytic 220uF 10V 20% (6.5 X 18mm) Axial 2.53 Ohm 109mA 4000h 125C T/R
SOT-23
MAL211824221E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2015
Series 118 AHT
Size / Dimension 0.256Diax0.709L 6.50mmx18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Axial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Automotive
Voltage - Rated 10V
Capacitance 220μF
Packing Method TR
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.53Ohm @ 100Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) 10V
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 4000 Hrs @ 125°C
Leakage Current 0.02mA
Ripple Current109mA
Polarization Polar
Life (Hours) 4000 hours
Tan Delta 0.35
Impedance2.1Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 109mA @ 100Hz
Diameter 6.5mm
Length 18mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL211824221E3
The MAL211824221E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 220uF 10V 20% (6.5 X 18mm) Axial 2.53 Ohm 109mA 4000h 125C T/R.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C