MAL214656392E3
MAL214656392E3
MAL214656392E3
Vishay BC Components
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
MAL214656392E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Series 146 RTI
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications Automotive
Capacitance 3900μF
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Voltage 25V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 125°C
Leakage Current 978μA
Ripple Current2.8A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.18
Impedance25mOhm
Ripple Current @ High Frequency 2.8A @ 100kHz
Diameter 18mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:3511 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL214656392E3
The MAL214656392E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C