MAL215618123E3
MAL215618123E3
MAL215618123E3
Vishay BC Components
Cap Aluminum 12000uF 63V 20% (35 X 50mm) 10mm 0.051 Ohm 5150mA 2000 hr 85C Bulk
SOT-23
MAL215618123E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series 156 PUM-SI
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 63V
Additional FeatureSTANDARD: IEC60384-4
Capacitance 12000μF
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 51mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 63V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.516mA
Ripple Current5.15A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance32mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 5.15A @ 100Hz
Diameter 35mm
Height 50mm
Height Seated (Max) 2.047 52.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:628 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL215618123E3
The MAL215618123E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum 12000uF 63V 20% (35 X 50mm) 10mm 0.051 Ohm 5150mA 2000 hr 85C Bulk.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C