500D337M016DC2A
500D337M016DC2A
500D337M016DC2A
Vishay Sprague
SOT-23
500D337M016DC2A Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2013
Series 500D
Size / Dimension 0.374Diax0.807L 9.50mmx20.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Axial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications General Purpose
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 16V
Reach Compliance Code not_compliant
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity POLARIZED
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.0628mA
Life (Hours) 2000 hours
Diameter 9.5mm
Length 20.5mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:2434 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
500D337M016DC2A Product Details
500D337M016DC2A Overview
Rated DC voltage is 16V for this capacitor.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~85°C.
500D337M016DC2A Features
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -40°C~85°C