XC2S150E-6FTG256C
XC2S150E-6FTG256C
XC2S150E-6FTG256C
Xilinx
1.8V V 2mm mm FPGAs 1mm mm 256
SOT-23
XC2S150E-6FTG256C Datasheet PDF
TypeParameter
Mount Standard
Number of Pins 256
JESD-609 Code e1
Pbfree Code yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 256
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature 0°C
Additional FeatureMAXIMUM USABLE GATES = 150000
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 1.8V
Terminal Pitch1mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 30
Pin Count256
Number of Outputs 265
Operating Supply Voltage1.8V
Supply Voltage-Max (Vsup) 1.89V
Temperature GradeOTHER
RAM Size 6kB
Clock Frequency 357MHz
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Speed Grade 6
Combinatorial Delay of a CLB-Max 0.47 ns
Number of CLBs 864
Number of Logic Cells3888
Number of Equivalent Gates 52000
Length 17mm
Height Seated (Max) 2mm
Width 17mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:2666 items
XC2S150E-6FTG256C Product Details
XC2S150E-6FTG256C Overview
There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Power is provided by a 1.8V-volt supply. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. During the installation of this device, 265 outputs were incorporated. In total, there are a total of 256 terminations on fpga chips. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 256 pins and is designed to connect to a computer. Providing the FPGA is mounted in Standard as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.8V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. A maximum operating temperature of 85°C can be reached by this module. Over 0°C should be the operating temperature. Featuring 256 pins in total, it is a versatile device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 357MHz to operate. In order to make the architecture work, 864 CLBs are used. As most of the logic cells for the building blocks are 3888 logic cells, it incorporates a lot of logic. The MAXIMUM USABLE GATES = 150000 feature also characterizes fpga circuit. There are 52000 equivalent gates in the FPGA that implement the design.
XC2S150E-6FTG256C Features
256 LABs/CLBs
85°C gates