XQ4010E-4PG191M
XQ4010E-4PG191M
XQ4010E-4PG191M
Xilinx
4.318mm mm FPGAs 2.54mm mm 191
SOT-23
XQ4010E-4PG191M Datasheet PDF
TypeParameter
Mount Surface Mount
Number of Pins 191
Published 2017
Part StatusDiscontinued
Number of Terminations 191
ECCN Code 3A001.A.2.C
Max Operating Temperature125°C
Min Operating Temperature -55°C
Additional FeatureMAXIMUM USABLE GATES=20000
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Terminal Position PERPENDICULAR
Terminal FormPIN/PEG
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 5V
Terminal Pitch2.54mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Pin Count191
Number of Outputs 160
Qualification StatusNot Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) 5.5V
Power Supplies5V
Temperature GradeMILITARY
Supply Voltage-Min (Vsup) 4.5V
Number of I/O 160
Clock Frequency 125MHz
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Gates10000
Screening Level MIL-PRF-38535
Number of Logic Blocks (LABs) 400
Combinatorial Delay of a CLB-Max 2.01 ns
Number of CLBs 400
Number of Logic Cells950
Number of Equivalent Gates 7000
Length 47.244mm
Height Seated (Max) 4.318mm
Width 47.244mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:2101 items
XQ4010E-4PG191M Product Details
XQ4010E-4PG191M Overview
FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 160 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. An electrical supply voltage of 5V powers it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. In order to make this device as versatile as possible, there are 160 different outputs included. As a whole, it has 191 terminations. 191 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. Powered by a 5V power supply, it can be operated by almost anyone. As far as the maximum operating temperature of this module is concerned, it reaches 125°C. Operating temperatures should exceed -55°C. Among its basic building blocks, there are 10000 gates that are included in it. In addition to this, it has 191 pins. 400 logic blocks (LABs) make up its basic building blocks. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 125MHz, to create the signal. In its architecture, there are 400 CLB modules. In order for the building block to work, fpga semiconductor consists of 950 logic cells. A feature of this system is also called MAXIMUM USABLE GATES=20000, which gives it a unique characteristic. For this FPGA, the supply voltage should be greater than 4.5V. In order to implement this design, 7000 equivalent gates are used in the FPGA.
XQ4010E-4PG191M Features
160 I/Os
191 LABs/CLBs
125°C gates