XC2V2000-4FGG676C
XC2V2000-4FGG676C
XC2V2000-4FGG676C
Xilinx Inc.
1.5V V 2.6mm mm FPGAs Virtex?-II Series 676-BGA 1mm mm 676
SOT-23
XC2V2000-4FGG676C Datasheet PDF
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 676-BGA
Number of Pins 676
Operating Temperature0°C~85°C TJ
PackagingTray
Published 2004
Series Virtex®-II
JESD-609 Code e1
Pbfree Code yes
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 676
ECCN Code 3A991.D
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 1.425V~1.575V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 250
Supply Voltage 1.5V
Terminal Pitch1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) 30
Base Part Number XC2V2000
Pin Count676
Number of Outputs 456
Operating Supply Voltage1.5V
Power Supplies1.51.5/3.33.3V
Number of I/O 456
RAM Size 126kB
Clock Frequency 650MHz
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Total RAM Bits 1032192
Number of Gates2000000
Number of LABs/CLBs 2688
Speed Grade 4
Number of Registers 21504
Height Seated (Max) 2.6mm
Length 27mm
Width 27mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:3794 items
XC2V2000-4FGG676C Product Details
XC2V2000-4FGG676C Overview
There are two packages that contain fpga chips: 676-BGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.5V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates at a voltage of 1.425V~1.575V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Virtex?-II series are a type of FPGA that belong to the Virtex?-II series of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. The device has 456 outputs that are integrated into it. This FPGA model is contained in Tray for space saving. In total, it has a total of 676 terminations. This device has 1032192 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. You can find related parts by using the part number XC2V2000, which is its base part number. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. It has a total of 676 pins that are designed for it. A total of 2688 LABs/CLBs make up this FPGA array. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. Power is supplied to the device by a 1.51.5/3.33.3V battery. A basic building block for this type of building block consists of 2000000 gates. The device has a total of 676 pins on fpga semiconductor. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 650MHz. The data is stored and transferred using 21504 registers that are used for this purpose.