Welcome to Hotenda.com Online Store!
XC4010E-4PG191I
Xilinx Inc.
5V V FPGAs XC4000E/X Series 191-BCPGA 191
SOT-23
XC4010E-4PG191I Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 191-BCPGA |
| Number of Pins | 191 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| Series | XC4000E/X |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 191 |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | PERPENDICULAR |
| Terminal Form | PIN/PEG |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | XC4010E |
| Pin Count | 191 |
| Number of Outputs | 160 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of I/O | 160 |
| RAM Size | 1.6kB |
| Clock Frequency | 111MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 950 |
| Total RAM Bits | 12800 |
| Number of Gates | 10000 |
| Number of LABs/CLBs | 400 |
| Speed Grade | 4 |
| Number of Registers | 1120 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 2.7 ns |
| Number of CLBs | 400 |
| Number of Logic Cells | 400 |
| Number of Equivalent Gates | 7000 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Xilinx Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
