Welcome to Hotenda.com Online Store!
XC4013E-3PG223I
Xilinx Inc.
4.318mm mm FPGAs XC4000E/X Series 223-BCPGA 2.54mm mm 223
SOT-23
XC4013E-3PG223I Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 223-BCPGA |
| Number of Pins | 223 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| Series | XC4000E/X |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 223 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | PERPENDICULAR |
| Terminal Form | PIN/PEG |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | XC4013E |
| Pin Count | 223 |
| Number of Outputs | 192 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Number of I/O | 192 |
| RAM Size | 2.3kB |
| Clock Frequency | 125MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 1368 |
| Total RAM Bits | 18432 |
| Number of Gates | 13000 |
| Number of LABs/CLBs | 576 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 2 ns |
| Number of CLBs | 576 |
| Number of Logic Cells | 576 |
| Number of Equivalent Gates | 10000 |
| Height Seated (Max) | 4.318mm |
| Length | 47.244mm |
| Width | 47.244mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Xilinx Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
