RT0805WRD072K87L
RT0805WRD072K87L
RT0805WRD072K87L
Yageo
RES SMD 2.87KOHM 0.05% 1/8W 0805
SOT-23
RT0805WRD072K87L Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Surface MountYES
Terminal Shape WRAPAROUND
Mounting FeatureSURFACE MOUNT
Operating Temperature-55°C~155°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series RT
Size / Dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance ±0.05%
JESD-609 Code e3
Feature Moisture Resistant
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Resistance 2.87kOhm
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition Thin Film
Power (Watts) 0.125W 1/8W
Voltage - Rated 150V
Additional FeatureHIGH PRECISION
Power Rating 125mW
Packing Method TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation125mW
Construction Rectangular
Resistor Type FIXED RESISTOR
Height 600μm
Height Seated (Max) 0.024 0.60mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About RT0805WRD072K87L
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C