EP1S10B672C7ES
EP1S10B672C7ES
EP1S10B672C7ES
Altera
FPGAs BGA 672
SOT-23
EP1S10B672C7ES Datasheet PDF
TypeParameter
Package / Case BGA
Surface MountYES
Number of Pins 672
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Number of Terminations 672
Terminal Finish TIN LEAD
HTS Code8542.39.00.01
Technology CMOS
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 1.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Pin Count672
Qualification StatusNot Qualified
Operating Temperature (Max) 85°C
Supply Voltage-Max (Vsup) 1.575V
Temperature GradeOTHER
Supply Voltage-Min (Vsup) 1.425V
Number of Circuits 10
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:2434 items
EP1S10B672C7ES Product Details
EP1S10B672C7ES Overview
As part of the BGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. It is powered from a supply voltage of 1.5V. There are a total of 672 terminations. There are 672 pins on this device. There are a total of 672 pins on this device. In order to keep this FPGA in check, the supply voltage should be greater than 1.425V. Fpga circuit is recommended that the operating temperature should not exceed 85°C degrees centigrade. A total of 10 circuits are used in order to achieve its superior flexibility.