Welcome to Hotenda.com Online Store!

LTC2801IDE
Analog Devices
Receivers 1 Bits 1/1 Drivers/Receivers 1 Functions
SOT-23
LTC2801IDE Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 12-DFN (4x3) |
| Number of Terminals | 12 |
| ECCN (US) | EAR99 |
| Transmitter Communication Type | RS-232 |
| Receiver Communication Type | RS-232 |
| Data Transmission Topology | Point-to-Point |
| Transmitter Signal Type | Single-Ended |
| Receiver Signal Type | Single-Ended |
| Number of Drivers per Line | 1 |
| Number of Receivers per Line | 1 |
| Driving Mode | No |
| Number of Transmitter Enables | 1 |
| Number of Receiver Enables | 1 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Minimum Single Supply Voltage (V) | 1.8 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 2.5|3.3|5 |
| Maximum Single Supply Voltage (V) | 5.5 |
| Maximum Supply Current (mA) | 0.01 |
| Standard Package Name | DFN |
| Supplier Package | DFN EP |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 0.75(Max) |
| Package Length | 4 |
| Package Width | 3 |
| PCB changed | 12 |
| Lead Shape | No Lead |
| Package | Bulk |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Analog Devices Inc |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Unconfirmed |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Pin Count | 12 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-N12 |
| Function | Line Transceiver |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Data Rate | 250Kbps(Min) |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Differential Output | NO |
| Protocol | RS232 |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Duplex | Half |
| Receiver Hysteresis | 400 mV |
| Interface Standard | EIA/TIA-232-F|RS-232 |
| Isolation | No |
| Number of Transceivers | 1 |
| Receive Delay-Max | 400 ns |
| Transmit Delay-Max | 2000 ns |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3 V |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Supply Voltage1-Min | 1.8 V |
| Supply Voltage1-Max | 5.5 V |
| Power Supply Type | Single |
| Width | 3 mm |
| Length | 4 mm |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from Analog Devices and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
