Welcome to Hotenda.com Online Store!
AD9224ARSRL
Analog Devices, Inc.
12 Bit 0.65mm Lead, Tin ADC 5V SSOP
SOT-23
AD9224ARSRL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Unipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 450mW |
| Power Dissipation | 415mW |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 40 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2.5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 69.1 dB |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Analog Devices, Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
