Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS6445IRGCRG4
Texas Instruments
14 Bit 0.5mm ADC 3.3V VQFN
SOT-23
ADS6445IRGCRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | VQFN |
| Number of Pins | 64 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | 3A991.C.3 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | 2-Wire, LVDS, Parallel, Serial |
| Power Dissipation-Max | 1.8W |
| Nominal Supply Current | 502mA |
| Number of Bits | 14 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 125 Msps |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Output Bit Code | BINARY, OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 1.68W |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0305% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 125 Msps |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 73.2 dB |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
