Welcome to Hotenda.com Online Store!
LTC1290BIN
Analog Devices, Inc.
12 Bit 2.54mm ADC 5V DIP
SOT-23
LTC1290BIN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Package / Case | DIP |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Bulk |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Power Dissipation | 500mW |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Dual |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 50 ksps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Height Seated (Max) | 3.937mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $265.969600 | $265.9696 |
| 10 | $250.914717 | $2509.14717 |
| 100 | $236.711997 | $23671.1997 |
| 500 | $223.313205 | $111656.6025 |
| 1000 | $210.672835 | $210672.835 |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Analog Devices, Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
