AFFC-050-16-076-11
AFFC-050-16-076-11
AFFC-050-16-076-11
Assmann WSW Components
CABLE FFC 16POS 0.50MM 3"
SOT-23
AFFC-050-16-076-11 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 23 Weeks
Published 2016
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Pitch 0.020 0.50mm
Number of Conductors 16
Termination Style Top on Both Sides, Backers on Both Sides
Cable TypeFFC, FPC
Length 3.000 76.20mm
Length - Exposed Ends 0.138 3.50mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About AFFC-050-16-076-11
The AFFC-050-16-076-11 from Assmann WSW Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CABLE FFC 16POS 0.50MM 3".
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C