Welcome to Hotenda.com Online Store!
AT40K10-2BQC
Atmel (Microchip Technology)
5V V 1.6mm mm 576B B FPGAs 166.67MHz MHz LQFP 0.5mm mm 144
SOT-23
AT40K10-2BQC Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Field Programmable Gate Arrays |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 166.67MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 144 |
| Number of Outputs | 192 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Memory Size | 576B |
| Number of I/O | 114 |
| RAM Size | 576B |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Gates | 20000 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 576 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 2.2 ns |
| Number of CLBs | 576 |
| Number of Logic Cells | 576 |
| Number of Equivalent Gates | 10000 |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 20mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.087475 | $1.087475 |
| 10 | $1.025920 | $10.2592 |
| 100 | $0.967849 | $96.7849 |
| 500 | $0.913065 | $456.5325 |
| 1000 | $0.861382 | $861.382 |
Similar Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) from Atmel (Microchip Technology) and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
