LGN2P391MELY35
LGN2P391MELY35
LGN2P391MELY35
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 220volts 390uF 105c 20x35x10L/S
SOT-23
LGN2P391MELY35 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LGN
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 390μF
Voltage - Rated DC 220V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 870μA
Ripple Current1.34A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 1.34A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.01A @ 50kHz
Diameter 20mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About LGN2P391MELY35
The LGN2P391MELY35 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 220volts 390uF 105c 20x35x10L/S.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C