LGW2W151MELA35
LGW2W151MELA35
LGW2W151MELA35
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 450volts 150uF Snap-In
SOT-23
LGW2W151MELA35 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series LGW
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 150μF
Voltage - Rated DC 450V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.77mA
Ripple Current1.31A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 1.31A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8733A @ 50kHz
Diameter 25mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.378 35.00mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About LGW2W151MELA35
The LGW2W151MELA35 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 450volts 150uF Snap-In.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C