MAL214863682E3
MAL214863682E3
MAL214863682E3
Vishay BC Components
Cap Aluminum 6800uF 6V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 1210mA 3000 hr 105C Bulk
SOT-23
MAL214863682E3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2016
Series 148 RUS
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
Applications General Purpose
Voltage - Rated 6.3V
Capacitance 6800μF
Terminal Pitch7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.428mA
Ripple Current1.21A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.38
Impedance60mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.21A @ 100Hz
Diameter 16mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
About MAL214863682E3
The MAL214863682E3 from Vishay BC Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum 6800uF 6V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 1210mA 3000 hr 105C Bulk.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C