LKG1H682MESCBK
LKG1H682MESCBK
LKG1H682MESCBK
Nichicon
LKG 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.95A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LKG1H682MESCBK Datasheet PDF
QuantityUnit PriceExt. Price
About LKG1H682MESCBK
The LKG1H682MESCBK from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features LKG 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.95A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C