B41858C5477M000
B41858C5477M000
B41858C5477M000
TDK Electronics Inc.
SOT-23
B41858C5477M000 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 24 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Surface MountNO
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Series B41858
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Automotive
Voltage - Rated 25V
Capacitance 470μF
Terminal Pitch5mm
Reference Standard AEC-Q200
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 118mOhm @ 10kHz
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.1175mA
Polarization Polar
Tan Delta 0.14
Impedance105mOhm
Ripple Current @ High Frequency 846mA @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.669 17.00mm
Length 16mm
QuantityUnit PriceExt. Price
B41858C5477M000 Product Details
B41858C5477M000 Overview
During full charge, the ripple current is 846mA @ 100kHz.To perform its function fully, 118mOhm @ 10kHz is required to have an equivalent series resistance (ESR).You should keep the height of the seat (Max) below 0.669 17.00mm.Set the rated (DC) voltage of the device (URdc) to 25V.For high efficiency, the operating temperature should be -55°C~105°C.
B41858C5477M000 Features
the ripple current is 846mA @ 100kHz.
an operating temperature of -55°C~105°C