UFG0J102MPM1TD
UFG0J102MPM1TD
UFG0J102MPM1TD
Nichicon
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
UFG0J102MPM1TD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UFG
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications Audio
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current485mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 485mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 557.75mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UFG0J102MPM1TD
The UFG0J102MPM1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C