ECA-1JHG220
ECA-1JHG220
ECA-1JHG220
Panasonic Electronic Components
NHG 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 71mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
SOT-23
ECA-1JHG220 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Weight 4.535924g
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Series NHG
Published 2011
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 63V
Lead Pitch 2mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lead Diameter 500 μm
Voltage 63V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current71mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.1
Ripple Current @ Low Frequency 71mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 142mA @ 100kHz
Dissipation Factor0.1 %
Lead/Base Style Straight
Ripple Current (AC) 71mA
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusRoHS Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:19734 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
ECA-1JHG220 Product Details
ECA-1JHG220 Overview
During full charge, the ripple current is 142mA @ 100kHz.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 71mA @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 0.472 12.00mm.Basically, it has a dissipation factor of 0.1 %.Rated DC voltage of 63V is used to operate this capacitor.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -55°C~105°C.
ECA-1JHG220 Features
the ripple current is 142mA @ 100kHz.
the ripple current is 71mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.1 %
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -55°C~105°C