UKL0J102KPD1TD
UKL0J102KPD1TD
UKL0J102KPD1TD
Nichicon
UKL 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 650mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
UKL0J102KPD1TD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 6.3V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1000μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current650mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 650mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 747.5mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm
Length 20mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:8313 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UKL0J102KPD1TD Product Details
UKL0J102KPD1TD Overview
In terms of ripple current, it is 747.5mA @ 10kHz at full charge.The ripple current is 650mA @ 120Hz at the lowest charge.Keep your seated height below 0.846 21.50mm.You should set the rated (DC) voltage (URdc) of the device to 6.3V VDC.When operating at -40°C~85°C, high efficiency can be achieved.
UKL0J102KPD1TD Features
the ripple current is 747.5mA @ 10kHz.
the ripple current is 650mA @ 120Hz.
an operating temperature of -40°C~85°C