UVP0J221MPD
UVP0J221MPD
UVP0J221MPD
Nichicon
UVP 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 215mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 3.5mm Radial, Can
SOT-23
UVP0J221MPD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UVP
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 220μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Packing Method TAPE
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 41.58μA
Ripple Current215mA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 215mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 322.5mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.26 %
Diameter 8mm
Height 11.5mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
Radiation HardeningNo
QuantityUnit PriceExt. Price
UVP0J221MPD Product Details
UVP0J221MPD Overview
A full charge means 322.5mA @ 10kHz ripple current.The ripple current is 215mA @ 120Hz at the lowest charge.You should keep the seated height (Max) below 0.512 13.00mm.Consequently, it operates with a dissipation factor of 0.26 % (0.26 %).A voltage of 6.3V DC operates this capacitor.For high efficiency, the operating temperature should be -40°C~85°C.
UVP0J221MPD Features
the ripple current is 322.5mA @ 10kHz.
the ripple current is 215mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.26 %
voltage - Rated DC of 6.3V
an operating temperature of -40°C~85°C