UVR2W2R2MPD
UVR2W2R2MPD
UVR2W2R2MPD
Nichicon
UVR 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 35mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
SOT-23
UVR2W2R2MPD Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Contact PlatingTin
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-25°C~85°C
PackagingBulk
Series UVR
Published 2005
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 2.2μF
Voltage - Rated DC 450V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 450V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 139μA
Ripple Current35mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 35mA @ 120Hz
Dissipation Factor0.25 %
Diameter 10mm
Height 12.5mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:15472 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UVR2W2R2MPD Product Details
UVR2W2R2MPD Overview
It is 35mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Seating height (Max) should be kept below 0.551 14.00mm.Consequently, it operates with a dissipation factor of 0.25 % (0.25 %).Voltage - Rated DC - is 450V.It is recommended that the operating temperature be kept at -25°C~85°C to achieve high efficiency.
UVR2W2R2MPD Features
the ripple current is 35mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.25 %
voltage - Rated DC of 450V
an operating temperature of -25°C~85°C