NLW100-16
NLW100-16
NLW100-16
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
NLW100-16 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2010
Series NLW
Size / Dimension 0.340Diax0.810L 8.64mmx20.57mm
Tolerance -10% +75%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Axial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 16V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.3Ohm @ 120Hz
Lead Diameter 812 μm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.006mA
Ripple Current150mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 150mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 172.5mA @ 10kHz
Diameter 8.64mm
Height 20.574mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1050 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
NLW100-16 Product Details
NLW100-16 Overview
With a full charge, the ripple current is 172.5mA @ 10kHz.In order to fully utilize 3.3Ohm @ 120Hz, ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 150mA @ 120Hz.Voltage - Rated DC - is 16V.It is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~105°C to achieve high efficiency.
NLW100-16 Features
the ripple current is 172.5mA @ 10kHz.
the ripple current is 150mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -40°C~105°C