CGR213U050W4L
CGR213U050W4L
CGR213U050W4L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
CGR213U050W4L Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2005
Series CGR
Size / Dimension 2.500Dia 63.50mm
Tolerance -10% +75%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 21000μF
Voltage - Rated DC 50V
Lead Pitch 28.6mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.7mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 4mA
Ripple Current26.8A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 26.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 30.82A @ 10kHz
Diameter 63.5mm
Height 117.5mm
Height Seated (Max) 4.625 117.48mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:155 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
CGR213U050W4L Product Details
CGR213U050W4L Overview
Full charge results in a ripple current of 30.82A @ 10kHz.To perform its function fully, 7.7mOhm @ 120Hz is required to have an equivalent series resistance (ESR).When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 26.8A @ 120Hz.Keep your seated height below 4.625 117.48mm.The capacitor operates from 50V DC voltage.The operating temperature should be maintained at -40°C~105°C for high efficiency.
CGR213U050W4L Features
the ripple current is 30.82A @ 10kHz.
the ripple current is 26.8A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -40°C~105°C