THA371M200AD1C
THA371M200AD1C
THA371M200AD1C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
THINPACK CAP ALUM 370 200V
SOT-23
THA371M200AD1C Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case FlatPack
Operating Temperature-55°C~85°C
PackagingBulk
Series THA
Size / Dimension 2.618Lx0.953W 66.50mmx24.20mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Applications General Purpose
Voltage - Rated 200V
Capacitance 370μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 410mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 85°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 1.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.87A @ 20kHz
Height Seated (Max) 0.335 8.50mm
In-Stock:447 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About THA371M200AD1C
The THA371M200AD1C from Cornell Dubilier Electronics (CDE) is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features THINPACK CAP ALUM 370 200V.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C