MCHN38FM180J
MCHN38FM180J
MCHN38FM180J
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MCHN38FM180J Datasheet PDF
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard SMD
Terminal Shape WRAPAROUND
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Published 2014
Series MCHN
Size / Dimension 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
Tolerance ±5%
JESD-609 Code e3
Feature RF, High Q, Low Loss
Pbfree Code yes
Part StatusLast Time Buy
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient50 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 18pF
Voltage - Rated DC 4V
Reference Standard AEC-Q200
Case Code (Metric) 9696
Case Code (Imperial) 3838
Rated (DC) Voltage (URdc) 4000V
Size Code 4341
Height 2.03mm
Height Seated (Max) 0.080 2.03mm
Length 9.65mm
Width 9.65mm
QuantityUnit PriceExt. Price
MCHN38FM180J Product Details
MCHN38FM180J Overview
Despite its size/dimension being 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm, it guarantees high reliability.The voltage - Rated DC of 4V must be provided for the device to function properly.A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 4000V.Parts have a 50 ppm/°C temperature coefficient.Keeping the device at -55°C~125°C during operation is recommended.
MCHN38FM180J Features
its size/dimension is 0.380Lx0.380W 9.65mmx9.65mm
the voltage - Rated DC of 4V
a 50 ppm/°C temperature coefficient