MC12FF360G-F
MC12FF360G-F
MC12FF360G-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC12FF360G-F Datasheet PDF
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Dielectric MaterialMica
Weight 15.989131mg
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Published 2013
Series MC
Size / Dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance ±2%
JESD-609 Code e3
Feature RF, High Q, Low Loss
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 36pF
Voltage - Rated DC 1kV
Reach Compliance Code unknown
Case Code (Metric) 3225
Case Code (Imperial) 1210
Multilayer Yes
Rated (DC) Voltage (URdc) 1000V
Dissipation Factor0.1 %
Height 2mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
Width 2.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1269 items
MC12FF360G-F Product Details
MC12FF360G-F Overview
Due to its 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm size/dimension, it allows for high reliability.For this device to function properly, a voltage rating of 1kV is needed.The rated (DC) voltage (URdc) should be maintained at 1000V for high efficiency.With the part, the temperature coefficient is set to 25 ppm/°C.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
MC12FF360G-F Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 25 ppm/°C temperature coefficient