UKL1J330MPD1TA
UKL1J330MPD1TA
UKL1J330MPD1TA
Nichicon
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
SOT-23
UKL1J330MPD1TA Datasheet PDF
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
Series UKL
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 63V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 33μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 63V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current170mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 170mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 340mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11.5mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKL1J330MPD1TA
The UKL1J330MPD1TA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C