SLP272M050A3P3
SLP272M050A3P3
SLP272M050A3P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SLP0712TE (750W) 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
SLP272M050A3P3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 24 Weeks
Mount Through Hole
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series SLP0712TE (750W)
Published 2012
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 2700μF
Voltage - Rated DC 50V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 172mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.10227mA
Ripple Current1.8A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.25A @ 20kHz
Diameter 22mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.181 30.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
SLP272M050A3P3 Product Details
SLP272M050A3P3 Overview
With a full charge, the ripple current is 2.25A @ 20kHz.Defining 172mOhm @ 120Hz as an ESR (Equivalent Series Resistance) is essential.When the charge is at the lowest, the ripple current is 1.8A @ 120Hz.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 1.181 30.00mm.Voltage - Rated DC of 50V controls this capacitor.High efficiency requires the operating temperature to be -40°C~105°C.
SLP272M050A3P3 Features
the ripple current is 2.25A @ 20kHz.
the ripple current is 1.8A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -40°C~105°C