EEU-FR0J682SB
EEU-FR0J682SB
EEU-FR0J682SB
Panasonic Electronic Components
Cap Aluminum Lytic 6800uF 6.3V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 3300mA 10000h 105C Ammo Pack
SOT-23
EEU-FR0J682SB Datasheet PDF
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2012
Series FR
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 6.3V
Capacitance 6800μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.4284mA
Polarization Polar
Tan Delta 0.34
Impedance17mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.64A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.3A @ 100kHz
ESR 17 mΩ
Diameter 16mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:3368 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEU-FR0J682SB
The EEU-FR0J682SB from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum Lytic 6800uF 6.3V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 3300mA 10000h 105C Ammo Pack.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C