SLP822M025C3P3
SLP822M025C3P3
SLP822M025C3P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SLP0712TE (750W) 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.7A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
SLP822M025C3P3 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 24 Weeks
Mount Through Hole
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series SLP0712TE (750W)
Size / Dimension 0.984Dia 25.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 8200μF
Voltage - Rated DC 25V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 73mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.35831mA
Ripple Current2.7A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 2.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.38A @ 20kHz
Diameter 25mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.181 30.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
SLP822M025C3P3 Product Details
SLP822M025C3P3 Overview
Ripple current at full charge is 3.38A @ 20kHz.For 73mOhm @ 120Hz to fully function, the equivalent series resistance has to be provided.It is 2.7A @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Seating height (Max) should be kept below 1.181 30.00mm.Voltage - Rated DC - is 25V.It is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~105°C to achieve high efficiency.
SLP822M025C3P3 Features
the ripple current is 3.38A @ 20kHz.
the ripple current is 2.7A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -40°C~105°C