B43511A5687M87
B43511A5687M87
B43511A5687M87
TDK Electronics Inc.
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
SOT-23
B43511A5687M87 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Number of Pins 4
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series B43511
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Snap in
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
Capacitance 680μF
Lead Pitch 22.5044mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 230mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.886 22.50mm
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 85°C
Ripple Current4.2A
Polarization Polar
Life (Hours) 12000 hours
Impedance240mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 4.2A @ 100Hz
Diameter 35mm
Height 80mm
Height Seated (Max) 3.236 82.20mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:299 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About B43511A5687M87
The B43511A5687M87 from TDK Electronics Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C