Welcome to Hotenda.com Online Store!

PI5C3303TEX
Diodes Incorporated
6 Terminations4V~5.5V 6 Pin 3303 Signal switch2 Outputs1 Functions
SOT-23
PI5C3303TEX Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Resistance | 10Ohm |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 3303 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Circuit | 1 x 2:1 |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Power Dissipation | 500mW |
| Output Current | 120mA |
| Number of Bits | 2 |
| Throw Configuration | DPST |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 3μA |
| Turn On Delay Time | 5.5 ns |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Logic Function | Demultiplexer, Demux, Multiplexer, Mux |
| Number of Inputs | 2 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Output Polarity | TRUE |
| High Level Output Current | -120mA |
| Low Level Output Current | 120mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.230140 | $1.23014 |
| 10 | $1.160509 | $11.60509 |
| 100 | $1.094820 | $109.482 |
| 500 | $1.032849 | $516.4245 |
| 1000 | $0.974386 | $974.386 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Diodes Incorporated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
