ALC70E511DD400
ALC70E511DD400
ALC70E511DD400
KEMET
SNAP-IN HIGH CV 85C 510UF 400V 3
SOT-23
ALC70E511DD400 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 32 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series ALC70
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Capacitance 510μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 272mOhm @ 100Hz
Lead Spacing0.886 22.50mm
Lifetime @ Temp 15000 Hrs @ 85°C
Polarization Polar
Impedance145mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.46A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.74A @ 10kHz
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
QuantityUnit PriceExt. Price
About ALC70E511DD400
The ALC70E511DD400 from KEMET is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features SNAP-IN HIGH CV 85C 510UF 400V 3.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C