Welcome to Hotenda.com Online Store!
MAX1283BEUE+T
Maxim Integrated
12 Bit 0.65mm ADC 3V TSSOP
SOT-23
MAX1283BEUE+T Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI, Serial |
| Power Dissipation-Max | 8mW |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Single |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 300 ksps |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 300 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 2.52V |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
