Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS1204IRHBTG4
Texas Instruments
16 Bit 0.5mm Gold ADC 5V QFN
SOT-23
ADS1204IRHBTG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | QFN |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Pin Count | 32 |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 150mW |
| Nominal Supply Current | 22.5mA |
| Power Dissipation | 122mW |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Inputs | 4 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Analog, Digital, Single |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 40 ksps |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 122mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.005% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3 LSB |
| Conversion Rate | 40 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 2.5V |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 89 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Analog Input Voltage-Min | -2.5V |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 100 dB |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
