Welcome to Hotenda.com Online Store!
MAX5974BETE+
Maxim Integrated
16 Terminals 8.4V~26V 16-Pin MAX5974 DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 100kHz~600kHz Transistor Driver
SOT-23
MAX5974BETE+ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO HAS CONTROL MODE OF IPK |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX5974 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 21V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Operating Supply Current | 1.8mA |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Output Current | 1A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.4V~26V |
| Control Features | Dead Time Control, Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Topology | Flyback, Forward Converter |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 100kHz~600kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 27ns |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Fall Time (Typ) | 14 ns |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Frequency | 600kHz |
| Max Duty Cycle | 82 % |
| Isolation | Non-Isolated |
| Duty Cycle (Max) | 80% |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
