Welcome to Hotenda.com Online Store!

DSPIC30F6010A-30I/PT
Microchip Technology
144KB 48K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 30F Series DSPIC30F6010A 80 Pin 30MHz 5V 80-TQFP
SOT-23
DSPIC30F6010A-30I/PT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Supplier Device Package | 80-TQFP (12x12) |
| Number of Terminals | 80 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | CAN/I2C/SPI/UART |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Number of I/Os | 68 I/O |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | CAN/I2C/SPI/UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | dsPIC |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | DSPIC30F6010 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 68 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | dsPIC™ 30F |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 30MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | DSPIC30F6010A |
| Pin Count | 80 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G80 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V to 5.5 V |
| Power Supplies | 3/5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 144kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 68 |
| Nominal Supply Current | 84mA |
| Speed | 30 MIPs |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.5V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | dsPIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 144KB 48K x 24 |
| Connectivity | CANbus, I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 16x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Address Bus Width | 16b |
| Product Type | DSP - Digital Signal Processors & Controllers |
| Density | 1.1 Mb |
| ROM (words) | 49152 |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 24 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Format | FIXED-POINT |
| RAM (words) | 8192 |
| RAM (bytes) | 8192 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of Cores | 1 Core |
| Number of PWM Channels | 8 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | DSCs |
| Product Category | Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC |
| Height | 1.0414mm |
| Length | 9.9822mm |
| Width | 10.0076mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $10.50000 | $10.5 |
| 25 | $9.53800 | $238.45 |
| 100 | $8.67260 | $867.26 |
This Microcontroller comes in a 80-TQFP package. There are 68 I/Os on the Microcontroller. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. The MCU is based on the 16-Bit core. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. The dsPIC™ 30F series is comprised of this electrical component. 144KB 48K x 24 is the size of its program memory. A dsPIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. There are 80 terminations on the IC chip, which means there are 80 terminations on the integrated circuit chip. The part works on a 16-bit basis. Input voltage for the chip is 5V volts. A total of NO DMA channels are available. 144kB is the memory size of the part. There are a number of alternatives to the base part number DSPIC30F6010A that you can find. Performing well when operated at frequency 30MHz can be achieved. The chip has 80 pins. The clock has 5 timers/counters to keep track of the time. The pins counted are 80. In total, there are 16 channels for the ADC on this board. There are a total of 1 A/D converters on the device. An 8-channel PWM controller is used by the device.
80-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
There are a lot of Microchip Technology DSPIC30F6010A-30I/PT Microcontroller applications.
Christmas lights
Light sensing & controlling devices
Robots
Digital TVs
Calculator
Robotic prosthetic limbs
Temperature sensing and controlling devices
Keyboards
Copiers
Multi-meter
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
