DSPIC33CK256MP503T-I/M5
DSPIC33CK256MP503T-I/M5
DSPIC33CK256MP503T-I/M5
Microchip Technology
256KB 256K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33CK Series DSPIC33CK256MP503 3.3V 36-UFQFN Exposed Pad
SOT-23
DSPIC33CK256MP503T-I/M5 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 36-UFQFN Exposed Pad
Surface MountYES
Supplier Device Package 36-UQFN (5x5)
Number of Terminals 36
Mounting Style SMD/SMT
Package Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Base Product Number DSPIC33CK256MP503
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 16x12b; D/A 3x12b
RoHS Details
Package Shape SQUARE
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTape & Reel (TR)
Series dsPIC™ 33CK
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 36
Additional FeatureONCHIP WIDTH NOT SPECIFIED HENCE BLANK
Subcategory Embedded Processors & Controllers
Terminal Position QUAD
Terminal FormNO LEAD
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.4mm
Reach Compliance Code compliant
Base Part Number DSPIC33CK256MP503
JESD-30 Code S-PQCC-N36
Operating Supply Voltage3 V to 3.6 V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 29
Speed 100MHz
RAM Size 24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Clock Frequency 64MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 256KB 256K x 8
Connectivity CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 300 mA
Bit Size 16
Data Converter A/D 16x12b; D/A 3x12b
Data Bus Width 16 bit
Seated Height-Max 0.6 mm
Low Power Mode YES
Screening Level TS 16949
External Data Bus Width 4
Format FLOATING-POINT
Integrated Cache NO
RAM (words) 24K
Number of Timers 4
ROM Programmability FLASH
Number of Cores 1 Core
Number of External Interrupts 4
Barrel Shifter YES
Internal Bus Architecture MULTIPLE
On Chip Data RAM Width 8
Number of DMA Channels 4
Product DSCs
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Length 5mm
Width 5mm
Height Seated (Max) 0.6mm
In-Stock:1600 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33CK256MP503T-I/M5 Product Details
DSPIC33CK256MP503T-I/M5 Overview
Packaged in a 36-UFQFN Exposed Pad format, this MCU is available in a compact size. There are 29 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 16-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The dsPIC™ 33CK series includes this electrical component. There is 256KB 256K x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a dsPIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 36 terminations were applied to the IC chip. 16-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. Alternatives can be found by looking at the base part number DSPIC33CK256MP503. The clock has 1 Timer timers/counters to keep track of the time. The clock function of this device is based on a 64MHz-frequency. As a few examples, there are additional features like ONCHIP WIDTH NOT SPECIFIED HENCE BLANK that are available in the software. There are 4 external interrupts included in this chip part. There are 4 bits in total on an IC chip.