Welcome to Hotenda.com Online Store!

PIC16F1618-I/P
Microchip Technology
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1618 20 Pin 32MHz 3V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC16F1618-I/P Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Interfaces | I2C/SPI/USART |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Clock Freq | 32(MHz) |
| DAC Resolution | 8 |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Package Type | PDIP |
| Number of Timers - General Purpose | 5 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| # I/Os (Max) | 18 |
| Interface Type | I2C/SPI/USART |
| Total Internal Ram Size | 512B(kB) |
| Device Core Size | 8(b) |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5(V) |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3/5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2.3(V) |
| Programmable | Yes |
| Mounting | Through Hole |
| Family Name | PIC16F |
| Dimensions | 26.42 x 6.6 x 3.68mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.3 → 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number of I/Os | 18 I/O |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| Tradename | PIC |
| RoHS | Details |
| Schedule B | 8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000 |
| Package | Tube |
| Base Product Number | PIC16F1618 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Data Converters | A/D 12x10b; D/A 1x8b |
| Product Status | Active |
| Published | 2004 |
| Series | PIC® XLP™ 16F |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 32MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | PIC16F1618 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Interface | I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 7kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 18 |
| Speed | 32MHz |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | PIC |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 7KB 4K x 14 |
| Connectivity | I2C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 12x10b; D/A 1x8b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Core Architecture | PIC |
| EEPROM Size | - |
| Max Frequency | 32 MHz |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | PIC |
| Width | 15.24mm |
| Length | 26.162mm |
| Height | 3.302mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.40000 | $1.4 |
| 25 | $1.28760 | $32.19 |
| 100 | $1.16390 | $116.39 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
