PIC16F1618-I/P
PIC16F1618-I/P
PIC16F1618-I/P
Microchip Technology
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1618 20 Pin 32MHz 3V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
PIC16F1618-I/P Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Lifecycle Status Production (Last Updated: 2 years ago)
Package / Case 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Mounting Type Through Hole
Mount Through Hole
Number of Pins 20
Supplier Device Package 20-PDIP
Mounting Style Through Hole
Interfaces I2C/SPI/USART
Instruction Set Architecture RISC
Clock Freq 32(MHz)
DAC Resolution 8
Operating Temperature Classification Industrial
Package Type PDIP
Number of Timers - General Purpose 5
Operating Temp Range -40C to 85C
# I/Os (Max) 18
Interface Type I2C/SPI/USART
Total Internal Ram Size 512B(kB)
Device Core Size 8(b)
Operating Supply Voltage (Max) 5.5(V)
Operating Supply Voltage (Typ) 2.5/3.3/5(V)
Rad Hardened No
Operating Supply Voltage (Min) 2.3(V)
Programmable Yes
Mounting Through Hole
Family Name PIC16F
Dimensions 26.42 x 6.6 x 3.68mm
Typical Operating Supply Voltage 2.3 → 5.5 V
Maximum Operating Temperature+85 °C
Minimum Operating Temperature -40 °C
Number of I/Os 18 I/O
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename PIC
RoHS Details
Schedule B 8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000
Package Tube
Base Product Number PIC16F1618
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 12x10b; D/A 1x8b
Product Status Active
Published 2004
Series PIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Operating Temperature-40°C~85°C TA
Number of Terminations 20
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Subcategory Microcontrollers - MCU
Terminal Position DUAL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 3V
Frequency 32MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number PIC16F1618
Pin Count20
Operating Temperature (Max) 85C
Operating Temperature (Min) -40C
Operating Supply Voltage5.5V
Interface I2C, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size7kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 18
Speed 32MHz
RAM Size 512 x 8
Memory TypeFLASH
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V~5.5V
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 7KB 4K x 14
Connectivity I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 12x10b; D/A 1x8b
Data Bus Width 8b
Number of Timers/Counters 5
Product Type8-bit Microcontrollers - MCU
Core Architecture PIC
EEPROM Size -
Max Frequency 32 MHz
Number of UART Channels 1
Number of ADC Channels 8
Number of PWM Channels 2
Number of USB Channels 0
Device CorePIC
Width 15.24mm
Length 26.162mm
Height 3.302mm
QuantityUnit PriceExt. Price
PIC16F1618-I/P Product Details
PIC16F1618-I/P Overview
The package has a 20-DIP (0.300, 7.62mm) shape. With 18 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Through Hole and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The PIC® XLP™ 16F series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 7KB 4K x 14. There's a PIC Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 20 terminations on the IC chip. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. A 3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. Its memory size is 7kB. It is possible to find alternatives to the base part number PIC16F1618 by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 32MHz. It is possible to access the 20 pins on the chip. In total, it has 5 timers and counters in it. A total of 20 pins are included in the package. The equipment on this page features FLASH memory technology. This device features a PIC core architecture. As far as UART channels are concerned, it has 1. The ADC channels on this device total 8 in number. A total of 2 PWM channels are being used by the device.
PIC16F1618-I/P Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers - MCU subcategory
Minimum temperature of -40 °C