DSPIC33CK32MP202-I/SS
DSPIC33CK32MP202-I/SS
DSPIC33CK32MP202-I/SS
Microchip Technology
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33CK Series DSPIC33CK32MP202 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
SOT-23
DSPIC33CK32MP202-I/SS Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 9 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Surface MountYES
Supplier Device Package 28-SSOP
Number of Terminals 28
RoHS Details
Package Tube
Base Product Number DSPIC33CK32MP202
Mfr Microchip Technology
Data Converters A/D 12x12b; D/A 3x12b
Product Status Active
Package Shape RECTANGULAR
Operating Temperature-40°C~85°C TA
PackagingTube
Series dsPIC™ 33CK
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
Number of Terminations 28
Subcategory Embedded Processors & Controllers
Terminal Position DUAL
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.65mm
Reach Compliance Code compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number DSPIC33CK32MP202
JESD-30 Code R-PDSO-G28
Operating Supply Voltage3 V to 3.6 V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Temperature GradeINDUSTRIAL
Supply Voltage-Min (Vsup) 3V
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 21
Speed 100MHz
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Clock Frequency 64MHz
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 32KB 32K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 16
Data Converter A/D 12x12b; D/A 3x12b
Data Bus Width 16 bit
Seated Height-Max 2 mm
Low Power Mode YES
Format FIXED POINT
Integrated Cache NO
RAM (words) 8192
Number of Timers 1
ROM Programmability FLASH
Number of Cores 1 Core
Number of External Interrupts 4
Barrel Shifter YES
Internal Bus Architecture SINGLE
On Chip Data RAM Width 8
Number of DMA Channels 4
Product DSCs
Product CategoryDigital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
Length 10.2mm
Height Seated (Max) 2mm
Width 5.3mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:2137 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33CK32MP202-I/SS Product Details
DSPIC33CK32MP202-I/SS Overview
There is a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package available. The board has 21 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 16-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. dsPIC™ 33CK-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 32KB 32K x 8. Powered by a dsPIC Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 28. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. Input voltage for the chip is 3.3V volts. There are a number of alternatives to the base part number DSPIC33CK32MP202 that you can find. It comes with 1 Timer timers/counters that can be set up. As far as the clock frequency is concerned, it operates at 64MHz clock speed. The part contains 4 interrupts external to the system. The total number of bits on a MCU chip is 1.
DSPIC33CK32MP202-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package